راهکارهایی برای آمادگی شغلی دانشجویانReviewed by محسن حقیقی on Jun 6Rating:

زودتر برای ورود به دنیای کار آماده شوید.

تجربه نشان می دهد دانشجویان از بدو ورود به دانشگاه برنامه مشخصی برای ورود به دنیای کار یا کارآفرینی ندارند. بیشتر آنها این تفکر را دارند که در آینده در یک زمینه مرتبط با رشته تحصیلی خود وارد دنیای کار می شوند. این وضعیت معمولا تا پایان سال دوم دانشگاه ادامه پیدا می کند. از سال سوم دانشگاه دانشجویان به این مسئله فکر می کنند که در بازار کار چه فرصت های شغلی مرتبط با رشته در انتظار آنهاست. از سال چهار این دغدغه بیشتر می شود و دانشجو به این نتیجه می رسد که اگر مرتبط با رشته تحصیلی شغلی پیدا نکرد سراغ کارهای دیگر برود. و این مقارن با فارغ التحصیلی دانشجو می باشد.

اگر دانشجو این نتیجه گیری را سال اول دانشگاه داشته باشند زودتر و راحت تر می توانند وارد بازار کار شوند.

کار، شغل، حرفه سه واژه متفاوتند شما به دنبال کدام هستید؟

برخی متخصصان مشاوره شغلی، با شواهد تحقیقی معتقدند اگر فردی دنبال کار باشد حتی در اوج بحران های اقتصادی و بیکاری می تواند، کار پیدا کند. این متخصصان حتی پیش بینی می کنند فرد چه رفتارهایی داشته باشد در چه فاصله زمانی، به کار دست پیدا می کند. نتایج چند پژوهش نشان می دهد اگر فرد 3 ماه به شدت دنبال کار بگردد کاری پیدا خواهد کرد. اینان معتقدند جوینده کار یابنده کار می باشد. اما منظور ازکار چیست؟ هر فعالیت قانونی و مشروع که مستلزم صرف انرژی باشد و در اثر آن فرد خستگی فکری و جسمی پیدا کرده و نیازمند استراحت باشد و در برابر انجام آن کالا یا خدمات و دستمزدی دریافت شود کار است. یکی از مشکلات مرتبط با بیکاری در جامعه ما، فقدان تفکر کار است. کار نیازمند تخصص خاصی نمی باشد. داشتن مهارت های عمومی معمولی مثل رانندگی، تایپ، توانایی انجام کارهایی که فقط کمی به قدرت بدنی نیازمند هستند مثل خدمات ساختانی ساده یا فروشندگی پاره وقت یا پیک موتوری نمونه هایی از مصداق های کار می باشند.

شغل چیست؟

 بیشتر دانشجویان به دنبال شغل هستند.

شغل موقعیت های شبیه به هم است که تصدی آن مستلزم داشتن شرایطی است و فرد باید صلاحیت های خاصی داشته باشد. اگر شما دانشجوی رشته مهندسی عمران هستید و اینگونه فکر می کنید که بعد از اتمام تحصیلات ناظر فنی یک ساختمان باشید یا دفتر نقشه کشی و طراحی ساختان تأسیس کنید، دنبال شغل هستید اما اگر ضمن اینکه برای چنین فعالیتی برنامه دارید، به خود بگویید موقت هر کاری باشد انجام می دهم و اگر به سمت تخصص خود هم بروم خوب است، هم تفکر کار دارید هم تفکر شغل و در این صورت احتمال بدست آوردن کار بسیار زیاد افزایش می یابد.

حرفه چیست؟

دنیای مشاغل در تسخیر افراد حرفه ای است. اگر فردی در اثر تلاش و پشتکار به شغلی علاقه مند شد. و قصد ترک و تغییر آنرا نداشته و به خوبی و با علاقه از عهده وظایف آن برآید، صاحب حرفه است. پروفسور سمیعی در جراحی مغز، دکتر خدادوستان جراح چشم  و عادل فردوسی پور نمونه ای از افراد حرفه ای هستند البته صدها هزار افراد حرفه ای گمنام هم وجود دارند. به دانشجویان توصیه می شود از سال اول دانشگاه فرآیند کار کردن و پیدا کردن کار را شروع کنند. و بعد به شغل و حرفه بیندیشند.

حقایقی تلخ وشیرین در مورد دنیای کار پیش روی شما  در قرن 21:

دنیا پر از مشاغل گوناگون:

لحظه ای چشمان خود را ببندید، به حافظه خود رجوع کنید. اگر بخواهید تمام مشاغلی را که می شناسید، بنویسید، چند شغل به ذهنتان می رسد، جالب بدانید در دنیا 12 هزار عنوان شغلی و در ایران 3500 هزار عنوان شغلی وجود دارد. مشاغلی زیادی وجود دارد که ما حتی نام آنها را نشنیده ایم یا اگر شنیده ایم آنها را به عنوان شغل حساب نکرده ایم. برای مثال در طبقه بندی مشاغل ایران دعا نویس، قابله های محلی، شرط بندها جزئی از مشاغل حساب می گردند یا چشنده مواد غذایی، پوست دوز و حتی کدخدا نیز عنوان شغلی محسوب می شود.

اگر دانشجویان با تعدد و تنوع مشاغل آشنا باشند و از طرفی فقط تفکر کاریابی داشته باشند، اعتقاد آنها به اینکه بتوانند کار پیدا کنند افزایش پیدا می کند.

چالاکی زمینه موفقیت در کار:

ماهیت مشاغل در دنیای امروز به شکلی است که افرادی که دارای انرژی بالایی هستند، از لحاظ جسانی پرتحرک هستند، زود و درست تصمیم می گیرند، تردید کمی دارند زودتر می تواند به شغل و کار دست پیدا کنند. آهسته رفتن و دیر تصمیم گیری جایگاهی در دنیای شغلی هزار سوم ندارد.

فعالیت های بدون مرز:

امروز مرزهای سازمانی، مرزهای جغرافیایی در حال حذف شدن هستند. ادغام سازمان ها و وزارتخانه ها در کشور ما، نیز به کرات رخ داده است. برای مثال وزارت راه و ترابری با وزارت مسکن ادغام شده اند، کارکنان ناچارند تغییرات را پذیرفته و سازگار شوند. از لحاظ جغرافیایی، بدلیل کارهای پروژه ای، افراد شاغل ناچارند از محلی به محل دیگر و از پروژه ای به پروژه دیگر و از سازمانی به سازمان دیگر تغییر کنند. دانشجویان لازم است پذیرا و منتظر چنین ویژگی هایی باشند. داشتن کاری ثابت با شرح وظایف مشخص کم کم در حال حذف شدن می باشد. سازمان و مراکز شغلی کارکنانی می خواهند که با این تغییرات بتوانند خود را سازگار کنند.

سرمایه نامحسوس:

برخلاف گذشته که برای راه اندازی کسب و کار، افراد دنبال سرمایه های مشخص مثل وام های بانکی، تسهیلات، حمایت های دولتی از اصول مهم دنیای مشاغل بود اما امروزه دولت ها و بنگاه های مالی چنین توانی را ندارند، کارجویان باید با دید کارآفرینانه، به فرصت ها نگاه کرده و از حداقل ها برای شکار فرصت های شغلی و راه اندازی کسب و کاراستفاده کنند. ارتباطات انسانی، داشتن دوستان خوب، ارتباط مناسب با اساتید و انجام کارهای داوطلبانه همه می توانند زمینه را برای جذب سرمایه های نامحسوس و اندک و در عین حال مهم فراهم نمایند. کشورهای زیادی دارای سرمایه های محسوس مثل نفت و منابع طبیعی فراوان هستند اما پیشرفت چندانی ندارند برخی معتقدند تنها 25 درصد سرمایه های محسوس موثرند و در موفقیت  75 درصد سرمایه های نامحسوس کارگشا هستند.

ثبت تعاریف صنعتی و کاری بر روی رمل و شن های روان:

در گذشته نه چندان دور، قوانین کار 5 بر روی سنگ نوشته شده بود، به عبارتی قوانین ثابت و تا حدودی غیر قابل تغییر. امروزه قوانین و شرایط استخدامی و شرایط ورود و خروج به مشاغل بیشتر روی شن های روان نوشته شده که با وزش نسیمی دیگر خبری از آنها نمی باشد. دانشجویان باید برای ورود به چنین محیط هایی، با شرایط دائما در حال تغییر، خود را آماده و توانایی های لازم را کسب نمایند.

قابلیت ارائه خدمات:

در دنیای مشاغل آنچه مهم است توانمندی شما در ارائه خدمات است و  چندان مهم نیست که شما با چه معدلی و حتی در چه رشته ای تحصیل کرده اید این مهم است که چه خدماتی به کارفرما، یا سازمان می توانید ارایه دهید. دانش نظری قابلیت ارائه خدمات ایجاد نمی کند، پس در کنار دانش نظری یاد بگیرید خدمات عینی و ملموس ارائه کنید.

 عدم وفاداری در کارفرما سازمان و مشاغل:

دیگر از استخدام مادام العمر خبری نمی باشد. تعریف امنیت شغلی تغییر کرده است شاغلین تا موقعی امنیت شغلی دارند که بتوانند ارائه خدمت کنند، کارفرما تعهدی برای کارکنانی که نمی توانند پاسخگوی نیازهای سازمان باشند ندارند، تجربه، مهارت و آموختن مادام العمر زمینه وفاداری را ایجاد می کند.

ابهام مثبت:

آینده کاریابی مبهم است. اگر احساس بلاتکلیفی می کنید طبیعی است. دنیای مشاغل در قرن  21 اینگونه است. اما این ابهام مثبت می باشد، سردرگمی مثبت داشته باشید، تلاش که می کنید حتما به سرانجام می رسد اما چه موقع و چگونه آن را پای حساب همان بلاتکلیفی مثبت بگذارید.

فن آوری رایانه:

امروزه همه مشاغل به نوعی با تکنولوژی اطلاعات، استفاده از کامپیوتر سروکار دارند. مهارت های عمومی مثل تایپ، آشنایی با نرم افزارهای رایج، مقدمه خوبی برای ورود به دنیای کار هستند.

رقابـت:

اتفـاق افتـاده گاهـی بـرای یـک موقعیت شـغلی فقط یک نفـر نیاز بـوده ولی برای آن 200 نفـر متقاضـی بوده انـد. چـه کسـی این موقعیت را شـکار می کند؟ در قرن 21 آن که توانایی ارائه خدمات داشـته باشـد، رزومه بهتر یا چالاکی بیشـتر داشـته باشـد شـکارچی موفقـی بـرای این موقعیـت خواهد بود.

حضـور پـر رنـگ زنـان:

بـه 10 تـا 20 سـال پیش نـگاه کنید. تعداد دانشـجویان دختر نسـبت  بـه پـسر مسـاوی یـا کمـتر بـود. اما اکنـون اینگونه نیسـت. در دنیـای کار، زنـان زیـادی را در مشـاغل مختلـف کـه در گذشـته در اختیـار مـردان بـود می بینید، از شـهردار و فرمانـدار زن گرفتـه تـا راننـده آژانس و حتـی راننده اتوبـوس و تریلی، حتی در فضاهای فنـی نیز زنان در حـال ورود هسـتند ایـن خـبر خوبی برای دانشـجویان دختر اسـت.

کار در کنـار فرهنـگ هـای مختلـف:

بـه علـت تحرک زیاد شـغلی و فعالیت های بـدون مرز مجبوریـم گاه مشـاغلی را انتخـاب کنیم و یـا با افرادی که زبان، فرهنگ و ارزشـهای متفاوت بـا مـا دارنـد همـکاری و کار کنیـم باید سـازگاری خـود را افزایش داده و کلیشـه های قومیتی را تعدیـل کنیم.

نقـش مهـم ارتبـاط:

ارتبـاط یکـی از نیازهـای مهـم دنیـای شـغلی جدیـد اسـت، ارتبـاط بـا کارفرمـا، سـایر همـکاران، زیردسـتان و سرپرسـت ها، از طریـق ارتبـاط می تـوان توانایی هـا را نشـان داد و خـود را عرضـه کرد. شرکت در مصاحبه های اسـتخدامی نوشـتن درخواسـت های شـغلی همـه نیازمنـد مهارت هـای ارتباطی هسـتند.

حساس بودن به استعداد:

موفقیت در رسیدن به شغل نیازمند همخوانی استعداد با شغل می باشد. اگر استعداد شغلی را داشته باشید، به خوبی از عهده وظایف آن شغل برخواهید آمد درباره استعداد و پرورش آن مطالعه کنید. امروزه استعدادهای، طبیعت گرایانه بین فردی، درون فردی، منطقی تحلیلی، فضایی- مکانی، جسانی حرکتی و …شناخته شده اند. بهتر است مسیری را انتخاب کنید که با استعداد شما همخوانی بیشتری داشته باشد.

تحـرک جسـمی:

چابکـی جسـانی و توانایـی تحـرک از ویژگی هـای دنیـای شـغلی پیـش رو می باشـد. کسـانی کـه چابکـی جسـانی دارنـد و ورزش می کننـد در کاریابـی و حفـظ موقعیـت شـغلی موفق تـر هسـتند.

چه کنیم؟

 گام های اولیه زیر را بردارید

1- از سال اول دانشجویی به فکر ورود به دنیای کار باشید. وقتی را برای مطالعه تغییرات دنیای کار اختصاص دهید.

2- از سال اول رزومه خود را تقویت کنید. در کارگاه های تخصصی و غیر تخصصی که در دانشگاه  برگزار می شود شرکت کنید، حتما بعد از شرکت در کارگاه ها گواهی دریافت کنید.

3- اصول و فنون شرکت در مصاحبه های استخدامی را یاد بگیرید. سعی کنید حتی اگر شرایط کامل را ندارید، تجربه شرکت در مصاحبه را داشته باشید. اگر اطرافیان شا در مصاحبه شرکت کرده اند تجربه آنها را جویا شوید، سئوالات را بپرسید و در دفترچه ای یادداشت کنید.

4- بـرای خـود کارت ویزیـت چـاپ کنید. مشـخصات کلی، تلفـن همراه، ایمیل یا آدرس مشـخص خـود را در کارت ویزیـت بیاوریـد. بـه طـور کلـی بـه برخـی توانمنـدی و علائق خـود در کارت ویزیت اشـاره کنید.  بـه رزومـه شـا کمـک می کنند.

5- کار داوطلبانـه و رایـگان انجـام دهیـد. انجـام ایـن کارهـا اولا به روزمه شما کمک می کند و نوعـی سـابقه محسـوب می شـود، ثانیـا ارتباطـات جدیـدی برای شمـا ایجاد می کننـدکه در آینـده، بـه کاریابـی شـا کمک خواهد کرد.

6- مهارتها و صلاحیت های عمومی خود را توسعه دهید. رانندگی را یاد بگیرید انواع گواهینامه ها را داشته باشید، کمی حسابداری یاد بگیرید، کار با کامپیوتر را خوب یاد بگیرید.

7- شبکه سازی کنید. با هر کسی که آشنا می شوید ارتباط را حفظ کنید، آدرس و شماره آن را داشته باشید فکر کنید این آشنایی چه کمکی به کاریابی شما خواهد کرد.

منبع: کتابچه دانستنیهای کاربری برای موفقیت در دانشگاه

 

    دیدگاه خود را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *