نکاتی که باید برای ترم آینده به آن توجه کنید

1- قبل از چگونه خواندن باید چرا خواندن را بدانید(هدف خود را از مطالعه کاملا مشخص نماﻳﻴد)

2- برنامه ای منظم برای مطالعه داشته باشید ساعات مطالعه را مشخص کنید. برای هر درسی برنامه زمانی مشخصی در نظر گرفته و طبق آن پیش بروید.

3- حتی اگر زمان کمی به امتحان باقی مانده است اضطراب و دلهره به خود راه ندهید با خونسردی اما با هوشیاری کامل مطالعه کنید.

4- مطالب را حفظ نکنید که به زودی فراموش میشوند سعی کنید مفهوم آنها رادرک نماﻳﻴد. زمانی اطلاعات در حافظه بلند مدت به خوبی جای م یگیرند که کاملا درک شده باشند.

5- یادداشت برداری باعث نظم ذهن و تمرکز حواس می شود و همچنین باعث بهتر بخاطر سپردن مطالب می گردد.

6- با توجه به تمایل شدید مغز به انجام هر چه سریعتر کار، قبل از خواندن هر فصل یا بخش دقیقا مشخص کنید که می خواهید چه مدت و چند صفحه بخوانید. اگر زمان و مقدار مطالعه نامشخص باشد در مطالعه نقصان ایجاد می شود..

7- منحنی فراموشی شبیه سرسره ای در پارک است که وقتی بچه ها سوار می شوند با شیب تند شروع میشود ولی در انتها شیبش کند می شود. بعد از یادگیری، مطالب با سرعت زیاد فراموش میگردد و بعد از ۲۴ ساعت فراموشی کاهش می یابد.

 

بنابراین در ۲۴ ساعت اولیه سعی کنید مطالب ارائه شده را یکبار مرور کنید.

8- اگر قرار باشد چیزی را یاد بگیریم و فراموش کنیم و دوباره سعی دریادگیری آن بکنیم، آن یادگیری ارزشی نخواهد داشت با مرور صحیح، از فراموشی مطالب و دوباره خوانی کتاب جلوگیری کنید.

9- توجه داشته باشید که هرکس نمره ای بهتر می گیرد، باهوش تر نیست بلکه فردی باهوش تر است که از وقت و نیروی خود به خوبی استفاده می کند و شیوه صحیح مطالعه را می داند.

10- کلمه کلیدی کوتاهترین کلمه ای است که بیشترین معنی را دربرمی گیرد.

11- در طول سال تحصیلی درس بخوانید، قبل از شروع کلاس مطالعه اولیه انجام دهید و بعد از پایان کلاس آنچه که مدرس تدریس کرده مجددا مرور کنید و یادداشت های کلاس خود را ساماندهی کنید. (اگر الان وقت گذشته است تصمیم بگیرید که دیگر نگذارید این اتفاق تکرار شود)

12- تجسم، سنگ بنای حافظه است، سعی کنید آنچه را که می خوانید در ذهن خود مجسم سازید.

13- به سلامتی و تغذیه خود اهمیتی خاص دهید. سعی کنید در هنگام شب و قبل از خوابیدن آنچه را که در طول روز خوانده اید یک بار دیگر مرور کنید.

14- خود را به مطالعه منظم و مداوم روزانه عادت دهید. برای یادگیری تنها تلاش زیاد، کافی نیست بلکه شیوه صحیح مطالعه را باید آموخت.

15- برای موفقیت از تلقین مثبت استفاده کنید و به جنبه های منفی توجه نکنید.

فراموشی ناشی از خیانت حافظه نیست بلکه به خاطر روش نادرست مطالعه است.

    دیدگاه خود را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *